Anglican Reformed Episcopal Succession

THE REFORMED EPISCOPAL CHURCH was founded in Philadelphia on December 2, 1873, by Bishop George David Cummins, formerly the Assistant Bishop of Kentucky in the Protestant Episcopal Church in the USA. On December 14, 1873, Cummins consecrated:
  • Charles Edward Cheney, who on June 22, 1879, consecrated:

  • Alfred Spencer Richardson, who on May 4, 1890, consecrated:

  • Leon Chechemian, who on November 2, 1897, consecrated:

  • Andrew Charles Albert McLaglan, Mar Andries, who on June 4, 1922, consecrated:

  • Herbert James Monzani Heard, Mar Jacobus n, who on June 13, 1943, consecrated:

  • William Bernard Crow, Mar Basilius Abdullah III, who on April 10, 1944, consecrated:

  • Hugh George de Willmott Newman, Mar Georgius I, who on July 6, 1956, consecrated:

  • Charles Dennis Boltwood, who on October 16,1966, consecrated:

  • Albert J. Fuge, who of May 27,1972, consecrated:

  • John Lawrence Brown, who on December 31, 1973, consecrated:

  • Donald Lawrence Jolly, who on March 16,1980, consecrated:

  • Robert Vincent Bernard Dawe, who on October 18, 1981, consecrated:

  • Francis Thorne-Coley, who on August 20, 1998, consecrated:

  • Lee Allen Petersen, who on April 26, 2009 consecrated:

  • Mansell Christian Gilmore, who on January 30, 2011 consecrated:

  • Bryan Dennis Ouellette, Ph.D., in ecclesia, Nicholas III, Patriarch, by acclamation and fiat, Holy Nicholean Catholic Church, Patriarch, by election and acclamation, Holy Imperial Russian Orthodox Church.

Advertisements