Non-Juring Anglican Succession

In 1688, at the time of the Glorious Revolution in England, there was a group of clergymen who refused to break their oath of allegiance to James II in order to take the oath to William III.  Thereby they earned for themselves the name of Non-jurors. They upheld the principles of hereditary succession and the divine right of kings, and their refusal to recognize William as king led to their removal from office.  In 1690 they were joined by a number of Scottish clergymen who were unwilling to accept the establishment of Presbyterianism in Scotland. Ultimately, their numbers dwindled, and the Non-jurors faded from the scene in the early 19th century. Their succession continues most notably through Samuel Seabury, first bishop in the Protestant Episcopal Church.

  • Mario Antonio de Dominis, Archbishop of Spalato, on December 14, 1617, consecrated:
  • George Monteig-ne, Bishop of Lincoln, afterwards Bishop of London, who on November 18, 1621, consecrated:
  • William Laud, Bishop of St. David’s, afterwards Archbishop of Canterbury, who on June 17, 1638, consecrated:
  • Brian Duppa, Bishop of Chichester, who on October 18, 1660, consecrated:
  • Gilbert Sheldon, Bishop of London, afterwards Archbishop of Canterbury, who on December 6, 1674, consecrated:
  • Henry Compton, Bishop of Oxford, later of London, who on January 27, 1677, consecrated:
  • William Sancroft, Archbishop of Canterbury, who on October 25, 1685, consecrated:
  • Thomas White, Bishop of Peterborough, who on January 24, 1693, consecrated:
  • George Hickes, Suffragan Bishop of Thetford, later Primus of the English Non-jurors, who on February 24, 1712, consecrated:
  • Thomas Rattray, Bishop of Dunkeld, who on September 10, 1784, consecrated:
  • William Falconer, Bishop of Caithness, who on September 21. 1712, consecrated:
  • Robert Kilgour, Bishop of Aberdeen, who on November 14, 1768, consecrated:
  • Samuel Seabury, Bishop of Connecticut, who on September 17, 1792, consecrated:
  • Thomas J. Claggett, Bishop of Maryland, who on May 7, 1797, consecrated:
  • Edward Bass, Bishop of Massachusetts, who on May 7, 1797. consecrated:
  • Abraham Jarvis, Bishop of Connecticut, who on May 29. 1811, consecrated:
  • John H. Hopkins, Bishop co-adjutor of New York, who on October 25. 1827, consecrated:
  • Henry U. Onderdonk, Bishop of Pennsylvania, who on July 7, 1836, consecrated:
  • Samuel A. McCoskry, Bishop of Michigan, who on December 8, 1875. consecrated:
  • William E. McLaren, Bishop of Chicago, who on June 24. 1898, consecrated:
  • William Montgomery Brown, Bishop of Arkansas, who on January 2, 1927, consecrated:
  • Wallace David de Ortega Maxey, who on June 5, 1946, consecrated sub- conditione by way of additional commission:
  • Charles Leslie Saul, who on August 1,1946, consecrated sub-conditione by way of additional commission:
  • Hugh George de Willmott Newman, Mar Georgius I. who on July 6, 1956,  consecrated:
  • Charles Dennis Boltwood, who on October 16, 1966, consecrated:
  • Albert J. Fuge, who of May 27, 1972, consecrated:
  • John Lawrence Brown, who on December 31, 1973, consecrated:
  • Donald Lawrence Jolly, who on March 16, 1980, consecrated:
  • Robert Vincent Bernard Dawe, who on October 18,1981, consecrated:
  • Francis Thorne-Coley, who on August 20, 1998, consecrated:
  • Lee Allen Petersen, who on April 26, 2009 consecrated:
  • Mansell Christian Gilmore, who on January 30, 2011 consecrated:
  • Bryan Dennis Ouellette, Ph.D., in ecclesia, Nicholas III, Patriarch, by acclamation and fiat,  Holy Nicholean Church, Patriarch, by election and acclamation, Holy Imperial Russian Orthodox Church in exile.
Advertisements